При використанні матеріалів сайту обов’язковою умовою є наявність гіперпосилання в межах першого абзацу на сторінку розташування вихідної статті із зазначенням бренду видання AIN.UA. Матеріали з позначками «Новини компаній», «Анонси», «Акції», «Блоги» та PR публікуються на правах реклами. Нагадуємо, що сьогодні в Україні відзначається День тестувальника.
Найбільша кількість тих, кому певний час не виплачували зарплати, були серед працівників Retail-компаній (10,2%). 40,7% працівників Retail’у також зіткнулись із урізанням зарплат. В агенціях також доволі часто відбувалось урізання зарплат (28,6%).
Топ-10 зарплат IT залежно від ніші роботодавця
Найвища ставка у Junior-ів технічних професій у R&D офісах ($1230), для нетехнічних професій — в аутсорсингових і аутстафингових компаніях ($1000). Ми все ще змушені констатувати, що найменше нетехнічні спеціалісти всіх рівнів заробляють у профільних агентствах. Проте, деякі експерти вказують на перспективи зростання попиту на IT-фахівців вже в ближчій перспективі. Співрозмовник видання додає, що рівень зарплат в цілому поки що не досяг доларового еквіваленту 2021 року, а кандидати надають більшу перевагу продуктовим компаніям ніж аутсорсинговими. 5% опитаних фахівців вказали, що володіють опціонами та акціями компаній.
І у 80% випадків вони не шукають нового місця роботи, але відкритіна цікаві пропозиції. 71% респондентів зазначили, що компанія допомагала з релокацією на початку повномасштабної війни. 29% респондентів рівня CEO/COO/GM/Admin director раніше працювали у Product-сфері.
Трохи понад 70% Middle-спеціалістів отримають лише базову заробітну плату. Сума коливається у проміжках $4100–$6000 та $8100–$10 000. Далі витяг зі звіту про очікування щодо зарплати, рейтинг мов програмування та інші подробиці. Згідно з щоквартальним звітом від агенції VP Team за результатами відкритого опитування Tech та Non-tech спеціалістів (Level 2–6), універсальні програмісти, Full Stack Developer — найбільш оплачувані IT-фахівці.
Російські окупанти відкрили вогонь, щоб зупинити суховантаж на шляху до Ізмаїлу
Будь-яке використання матеріалів без письмового дозволу ТОВ “ФОКУС МЕДІА” — заборонено. При використанні матеріалів з даного ресурсу гіперпосилання https://wizardsdev.com/ focus.ua обовʼязкове. Найпопулярнішою мовою програмування серед Senior-спеціалістів є JavaScript, Python та TypeScript.
У потенційних іммігрантів виникає питання, яку зарплату просити програмісту на співбесіді. За німецькою традицією, в описі вакансії про заробітну плату нічого не пишуть. Іноземець запросто потрапляє в халепу, запросивши неадекватну суму, оскільки не має поняття про німецьких реаліях.
Ці знаки Зодіаку ризикують залишитися біля порожнього корита: прогноз на тиждень
У Німеччині брак програмістів і інших фахівців у галузі інформаційних технологій. Це робить роботу в IT-секторі Німеччини привабливою для іноземців у 2023 році. Величезна кількість мігрантів знаходять нішу серед програмістів, консультантів, адміністраторів баз даних. Для хороших комп’ютерників така ситуація скоріше плюс, ніж мінус. Дефіцит працівників сприятливо впливає на ріст середнього рівня заробітної плати в секторі IT.
- Того року найчастіше респонденти вказували 160 годин на місяць, цього року найбільше було вказано 100 годин, але й кількість тих, хто працює понад 160 збільшилась.
- Чи змінилось щось із початком повномасштабного вторгнення?
- Senior DevOps отримує в середньому $4000 (ця цифра не змінилась з торішнього опитування).
- У потенційних іммігрантів виникає питання, яку зарплату просити програмісту на співбесіді.
- В Німеччині можна отримати професію програміста не тільки як вища освіта, але і як середня спеціальна.
Того року найчастіше респонденти вказували 160 годин на місяць, цього року найбільше було вказано 100 годин, але й кількість тих, хто працює понад 160 збільшилась. Таким чином в середньому фрілансери, які заповнювали нашу форму опитування працюють 140 годин. Серед респондентів, які вказали рівень C-level, виявилося лише 10% жінок. Медіана їх зарплат становила $3650, що на 27% нижче, ніж у опитаних чоловіків того ж рівня сінйорності. Цікаво, що кількість жінок з рівнем C-level знизилась з минулого року, можливо, через виїзд багатьох жінок за кордон, спричинений початком повномасштабного вторгнення. Але в цей же час розрив в рівні зарплат скоротився (минулого року він становив 38%).
+12,5% у розробників, Ужгород в переліку великих IT-хабів, 29% СЕО були розробниками. Зарплати в українському IT, зима 2023
Сеньйор-розробники здебільшого мають досвід від 10 років, але отримують грейд приблизно з п’яти років досвіду. Найменш відчутно (фінансово) вторгнення вплинуло на працівників аутсорсингових php developer вакансії та аутстафінгових компаній (90,2% вказали на збереження або підвищення довоєнної ставки). На другому місці R&D офіси (86,3%), на третьому продуктові компанії (80,8%).
Якщо минулого року ми писали про зменшення розриву у медіанах серед великих міст, то цього року маємо констатувати децентралізацію. Картина зарплат програмістів стала дуже неоднорідною внаслідок таких переміщень. Вперше найвищу зарплату в Україні зафіксовано не в Києві, а в Ужгороді — $4750. Це враховуючи те, що в Києві медіана вища за торішню на $500 і складає $4500.
DOU.UA: які зарплати отримують українські IT-розробники взимку 2022 року
У фінансових менеджерів та бухгалтерів медіана Junior спеціалістів впала з $678 до $490. Робота з міжнародними фінансовими питаннями все ще приносить значно більше ніж робота виключно в українському сегменті, хоча медіана останніх зросла у порівнянні з минулим роком з $635 до $990. Junior HR та Recruiter підняли свою медіану до $910 і $920 відповідно. У всіх професіях HR/Recruiter знизились медіани Senior-рівня в середньому на $300, найбільше у рекрутерів (з $2250 до $1700).
Пілоти та ракетники ЗСУ потужно обстріляли росіян: Генштаб назвав втрати РФ
CMO, CLO, CAO, CFO, CHRO, CPO мають найвищу медіану в R&D офісах ($4400) і найнижчу в агентствах ($2050). 24,9% наших респондентів зайняті у галузі E-commerce, це найпопулярніша галузь у сфері IT, що підтверджує вже третє опитування поспіль. Другу позицію знову зберіг FinTech, а на третьому закріпився HealthTech.